Kirsti Apajalahti arbetar som violinist bland annat i följande barock- och tidig musik-orkestrar: Holland Baroque och de Nieuwe Philharmonie Utrecht i Nederländerna, Millenium Orchestra i Belgien, norska Orkester Nord samt Esbo Barock. Hon har även spelat med L’Arpeggiata, Cappella Mediterranea och Nederlandse Bachvereniging. Utöver orkestrarna spelar Kirsti kammarmusik i olika konstellationer. Hon leder den nederländska ensemblen KirstiConsort och framför ny musik på moderna instrument i en duo med den nederländska kontrabasisten Eva Euwen. Sedan 2023 är Kirsti konstnärlig ledare för den nya barockfestivalen Elokuun Barokki i Tavastland.
Pieta Mattila
Pieta Mattila har specialiserat sig på framförande av tidig musik och uppträder främst som kammarmusiker med repertoar från barock- och renässanstiden. Hon verkar som cellist och gambist i flera ensembler såsom Eloisa Consort, Timbri profondi och Elokuun Barokki Ensemble, och i större sammanhang med Esbo Barock, Ensemble Nylandia, Kuninkaantien muusikot och Finländska Barockorkestern. Pieta undervisar dessutom i cello och viola da gamba vid Tölö och Västra Helsingfors musikinstitut och producerar tidig musik-konserter, bland annat festivalen Esbo Barockdagar, som styrelsemedlem i Esbo Barock rf.
Laura Vihreäpuu
Laura Vihreäpuu är en entusiastisk musiker, ständigt fascinerad av cembalons rika klangvärld och barockmusikens uttryckskraft. Hon spelar mest aktivt i ensemblerna Esbo Barocks ensemble, Trio Rove, Kuninkaantien muusikot samt Duo Vesalainen & Vihreäpuu. Hon arbetar som lärare vid Esbo musikinstitut och Musikinstitutet Kungsvägen och är en av grundarmedlemmarna i Esbo Barock rf.
Fotografier: Petra Nuria, Malla Hukkanen, Gustav Larsson
Minna Nyberg
Sopranen Minna Nyberg är en mångsidig sångerska som specialiserat sig på barockmusik. Hon jobbar som frilansande sångerska och uppträder som solist med körer samt olika ensembler och orkestrar. Minna har sjungit med grupper som Collegium Vocale Gent (dir. Philippe Herreweghe), La Petite Bande (dir. Sigiswald Kuijken), Göteborg Baroque och Finländska barockorkestern, och hon har turnerat i Europa (uppträtt bl.a. på Concertgebouw i Amsterdam) och i Japan. Sedan 2023 sjunger Minna i Key Ensemble under ledning av Jutta Seppinen.
Minna har omfattande erfarenhet som scenartist. År 2005 vann hon första pris i den nationella recitationstävlingen Eino Leinon jalanjäljillä och hon har sedan dess medverkat i sceniska produktioner. Sedan 2014 har Minna specialiserat sig på konstarten historisk gestik: skådespelarkonsten under 1600- och 1700-talen. Först under ledning av Sigrid T’Hooft i Belgien 2014–2017 och sedan 2018 vidareutvecklar hon sina färdigheter i regiarbete under ledning av Deda Cristina Colonna i Milano. Minna har framfört ett flertal gestikkonserter för den finländska publiken. Minnas pjäs The Crab – Change is the Remedy for the Ills of Life (2021), i vilken hon fungerade som gestikartist/skådespelare, dramaturg och regissör, fick stor medial uppmärksamhet och ett varmt mottagande av såväl publik som recensenter.
Minna utexaminerades 2008 som musikpedagog från Yrkeshögskolan Metropolia. Hon har studerat klassisk sång under ledning av Tanja Kauppinen-Savijoki, Ulla Ståhl-Grapes och Matti Pelo samt studerat barocksång för Susanne Rydén. Recitation har Minna studerat under ledning av Eilakaija Sippo. Minna har även avlagt magisterexamen i musikvetenskap vid Åbo Akademi 2005.
Foto: Minna Annola
Päivi Vesalainen
Päivi Vesalainen är en mångsidig musiker som spelar flera olika tangentinstrument. Hon rör sig i musikens olika epoker från 1600-talet till nutid och trivs lika bra vid cembalon, klavikordet och orgeln som vid pianot.
Päivi började sin musikerbana som pianist och specialiserade sig senare på tidig musik. Hennes väg till att bli en mångsidig klaverspelare har gått via Yrkeshögskolan Metropolia och Sibelius-Akademin. Hon har avlagt diplomexamen i piano, cembalo och continuospel. Dessutom har Päivi vidare utvecklat sitt musikerskap vid Piccola Accademia di Montisi i Italien.
Särskilt kammar- och ensemblemusik ligger Päivis hjärta nära. Hon jobbar som frilansmusiker och har ett flertal egna ensembler som framträder med allt från barockmusik till nutida musik. Ytterligare har Päivi en omfattande erfarenhet som orkestermusiker och har spelat i bl.a. stadsorkestrarna i Villmanstrand, Lojo, Joensuu, Björneborg och Uleåborg, kammarorkestern Avanti! samt Espoo Barock och Finländska barockorkestern.
Vid sidan av sitt arbete som konserterande musiker undervisar Päivi i cembalo- och pianospel vid Helsingfors konservatorium. Hon har även verkat som cembalolärare och ackompanjatör vid Yrkeshögskolan Metropolia.
Foto: Ville Paul Paasimaa
Vasa Baroque Ensemble
Vasa Baroque Ensemble är den lokala ensemblen inom Vasa Baroque rf som höjer kunnandet inom tidig musik på ett regionalt plan. Ensemblen består av sångare och instrumentalister från Vasatrakten och leds av Vasa Baroques konstnärliga ledare Kajsa Dahlbäck. I Vasa Baroque Ensemble musicerar många musikpedagoger och lärare som för vidare sitt kunnande som de inhämtar genom ensemblens verksamhet. Genom dessa musiker ökar vi intresset, förståelsen för och kunnandet inom tidig musik i hela regionen. Vasa Baroque Ensemble har medverkat i festivalen sedan år 2015.